Oct 15, 2009

Albania
= Festivali i Këngës =
.
"Big" Group 1:
Anjeza Shahini - Në pasqyrë
Teuta Kurti - Mall i pashuar
Claudio La Regina - Ave Maria / Claudio La Regina & Scaravaglione - Ave Maria
Kamela Islami - Gjëra të thjeshta
Pirro Çako - Një tjetër jetë / Pirro Çako, Eliza & Rosela - Një tjetër jetë
Dorina Garuci - Sekreti i dashurisë
Juliana Pasha - Nuk mundem pa ty
Denisa Macaj - Aria
Erga Halilaj - Party
Era Rusi - Fjalë dhe gjunjë / Karaoke version
Flaka Krelani - Le të bëhet çfarë të dojë
Mariza Ikonomi - Vazhdoj këndoj
Erti Hizmo & Lindita Halimi - Nuk të dorëzohem
Guximtar Rushani - Gëzuar
Stefi & Endri Prifti - U dogja mrekullisht
Rovena Dilo - Përtej kohës
Kejsi Tola - Ndonjëherë
.
.
"Young" group 2:
Stefan Marena - Retë s'na ndajnë
Brikena Asa - Sa dua unë
Onanta Spahiu - Dashurisë i erdhi vjeshta
Jona Koleci - Stinë dashurie
Nazmie Selimi - Mendohu dhe njëherë
Goldi Halili - Tirana Brodway
Iris Hoxha - Zërin tim ta ndjesh
Supernova - Gabimi
Ardita Tusha - Je larg
Selina Prelaj - Të dy e dimë
Vitmar Basha - Një tjetër jetë
Lutus - Botë pa sy
Kelly - Ajo
Dorina Toçi - Një fjalë të ngrohtë
Borana Kalemi - Ti
Amanda Ujkaj & Violeta Lulgjuraj - Vitet më të bukura (not allowed to be shared)
Yje të panjohur - Si dy të huaj
Çlirim Leka - Nata ime
.
.
Armenia
= National Final =
.
Eva Rivas
Azerbaijan
= Land of Fire =

.
Safura
.
Finalists:
Safura - Drip drop
Safura - Under my skin
Safura - Soulless
.
.
Belarus
= Musical Court =

.
3+2
.
Songs of the original pre-selection
1st semi:
.
2nd semi:
.
3rd semi:
.
4th semi:
.
5th semi:
.
Belgium
= Internal Selection =
.
Tom Dice
.
Cover version of "Me and my guitar":
.
Bosnia & Herzegovina
= Internal Selection =
.
Vukašin Brajić
.
Bulgaria
= Internal Selection =
.
Miro
Croatia
= Dora =
.
Feminnem
.
Pre-selection songs:
(8 will go through to the final)

Betty Belle - Ne
.
Reserve songs:
Čager Zoc - Cool Koko

Ivana Brkašić - Dvije adrese

Kraljevi Ulice - Kad se smiješ ti
Leonora Surian - Svijet
.
Cyprus
= National Final =

.
Jon Lilygreen & The Islanders
Denmark
= Dansk Melodi Grand Prix =
.
Chanée & N'Evergreen
Estonia
= Eesti Laul =
.
Malcolm Lincoln
.
.
Finland
= Euroviisut =
.
Kuunkuiskaajat
.
Pre-selection songs
Semi 1:
.
Semi 2:
.
Semi 3:
.
Internetvoting songs:
(3 will go to the pre-selction) .
.
France
= Internal Selection =
.
Jessy Matador
.
F.Y.R Macedonia
= Skopje Fest =
.
Gjoko Taneski ft. Billy Zver & Pejcin
.
.
Withdrawn:
Verica Pandilovska - Bravo
.
Cover version of "Jas ja imam silata":
Burger Le Roux - Slawe van die hart (Afrikaans cover)
.
Germany
= Unser Star für Oslo =

..
Lena Meyer-Landrut
.
Finalists:
Georgia
= Artist: Internal Selection, Song: National Final =
.
Sofia Nizharadze
Greece
= Ellinikos Telikos =
.
Giorgos Alkaios & Friends
Iceland
= Söngvakeppni Sjónvarpsins =
.
.
Hera Björk
.
Semi 3: